4 lata RODO w bibliotekach

Kolejny rok z przepisami RODO przyniósł nowe doświadczenia, ale też pojawiły się nowe znaki zapytania. Szkolenie ma na celu podsumowanie kolejnych miesięcy stosowania przepisów RODO w bibliotekach. Prowadzący analizuje wybrane problemy opierając się przede wszystkim na licznych pytaniach w zakresie ochrony danych osobowych, jakie regularnie otrzymuje od bibliotekarzy z całej Polski. Przypominając o priorytetach nakreślonych przez twórców przepisów RODO, zwraca uwagę na praktyczne rozwiązania, które poprawiają bezpieczeństwo danych osobowych zarówno pracowników bibliotek, jak i czytelników oraz pozostałych osób korzystających z ich usług.

1. Krótkie przypomnienie – po co jest RODO i jak należy je stosować?
  2. Prawa osób korzystających z biblioteki w kontekście RODO.
  3. A co z prawami pracowników biblioteki?
  4. Ryzyko naruszenia praw i wolności osób fizycznych, analiza ryzyka, zabezpieczenia techniczne i organizacyjne.
  5. Audyty, sprawdzenia i inne formy dbania o bezpieczeństwo danych osobowych w bibliotece.
  6. Klauzule informacyjne – jaka powinna być ich treść, kiedy je stosować i gdzie publikować?
  7. Dzieje się coś złego z danymi osobowymi – co należy zrobić? Kiedy zgłaszamy naruszenia w ciągu 72 godzin do UODO i kiedy informujemy osoby, których dane dotyczą?
  8. Cztery lata z RODO – skąd możemy czerpać wartościowe informacje o praktycznych aspektach stosowania rozporządzenia w bibliotekach.

Prowadzący:

Szkolenie poprowadzi dr Łukasz Wojciechowski – specjalista w zakresie ochrony danych osobowych i kontroli zarządczej, adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych WSEI w Lublinie, przedsiębiorca i bloger (Statuo.pl). Zrealizował kilkadziesiąt szkoleń dla bibliotekarzy na temat wdrażania przepisów RODO i tworzenia systemu kontroli zarządczej. Współtwórca Kodeksu RODO dla bibliotek. Stały współpracownik Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako trener prowadzący warsztaty. Regularnie wspiera biblioteki i inne instytucje kultury w tworzeniu dokumentacji i efektywnych procedur oraz reagowaniu na naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych. Certyfikowany audytor systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI) zgodnie z ISO27001.

Szkolenie odbędzie się 20 czerwca 2022 r. w godz. 10.00-12.00.

• Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.