Bezpłatne webinarium “Biblioteka przyjazna dla osób w spektrum autyzmu. Kilka wskazówek na start”

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz Stowarzyszenie  Bibliotekarzy Polskich zapraszają do udziału w bezpłatnym webinarium „Biblioteka przyjazna dla osób w spektrum autyzmu. Kilka wskazówek na start.”

Webinarium odbędzie się 2 kwietnia 2020 r. w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu),  o godzinie 13:00.

O autyzmie napisano wiele książek i artykułów, jednak kiedy spotykamy się z drugim człowiekiem stajemy się bezradni.
W głowie kłębią się pytania:

  • Jak się zachować?
  • Co powiedzieć?
  • Czy to co powiedzieliśmy było zrozumiałe?
  • Jak mogę pomóc?
  • Czy w ogóle mogę pomóc?

Co  zatem kryje się pod hasłem „przyjaznej biblioteki”?
Jakie powinny być pierwsze kroki w przygotowaniu instytucji do stania się miejscem otwartym na osoby w spektrum autyzmu?

Aleksandra Sztajerwald, która poprowadzi webinarium, tak zwraca się do uczestników:

„Podczas webinarium podzielę się z Państwem swoimi doświadczeniami, oraz pomysłami na pomoce. Niech to spotkanie będzie inspiracją i pierwszym krokiem do długotrwałej przyjaźni.”

Prowadząca:

 

Bezpłatne webinarium poprowadzi Aleksandra Sztajerwald – animator społeczno-kulturowy, od 2008 roku związana z Fundacją SYNAPSIS, gdzie odpowiadała za działania promocyjne i wolontariat, a także za współpracę z placówkami kulturalnymi i bibliotekami. Obecnie związana z Fundacją Kultury bez Barier, inicjatywą AUTENTYZM i Fundacją “Maraton Warszawski”. Pomysłodawca i koordynator projektu “Kultura przyjazna osobom z autyzmem”, którego celem było wypracowanie uniwersalnych rozwiązań umożliwiających placówkom kultury stanie się miejscami przyjaznymi osobom z autyzmem. Przygotowywała i konsultowała programy warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych osób z autyzmem m.in. dla Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Teatru Baj, Muzeum Pałacu w Łazienkach. Tworzy i wdraża propozycje rozwiązań ułatwiających osobom z autyzmem korzystanie z oferty instytucji kultury.

Informacje organizacyjne:

Spotkanie będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

Webinarium jest bezpłatne, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

[Aktualizacja 31.03.2020 – godz. 15.05] – rejestracja zamknięta – komplet uczestników