Działania niesztampowe – online, offline i hybrydowe | 15 czerwca 2022

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Główny zaprasza na szkolenie „Działania niesztampowe – online, offline i hybrydowe”, które odbędzie się  15 czerwca 2022 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie (ul. Gocławska 4)

Nowa rzeczywistość bibliotek wymaga niestandardowych metod pracy z czytelnikiem. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się z niesztampowymi metodami pracy oraz doświadczą efektów pracy niektórymi z nich. Interaktywne prezentacje, wirtualne spotkania, alternatywne wypożyczanie, zajęcia z rozszerzonej rzeczywistości, a może hybrydowe pakiety kreatywne? Te i kilka innych nowoczesnych nurtów i metod czekają na wdrożenie w Twojej bibliotece. Efektem szkolenia będzie uzyskanie przez uczestników gotowych rozwiązań, które można zastosować w bibliotece.

Harmonogram:

15 czerwca 2022 r.

9:30 – rejestracja

10:00-15:00 –  szkolenie

Program:

1. Metody online
      a) Udostępnianie contentu – wykorzystanie aplikacji typu Padlet, Wakelet do interakcyjnej pracy z czytelnikami
      b) Interaktywne prezentacje – projektowanie angażujących pytań na Menti, poznanie Genial.ly
      c) Wirtualne spotkania – wskazówki i zasady prowadzenia spotkań online
    2.  Metody offline
      a) Rozszerzona rzeczywistość – książki z rozszerzoną rzeczywistością, ożywianie ilustracji z Quiverem, magiczna kostka Merge
      b) Udostępnianie inaczej – przegląd pomysłów i narzędzi do alternatywnego wypożyczania zbiorów
      c) Myślenie wizualne – podstawy myślenia wizualnego jako nowoczesnej metody pracy z czytelnikami w różnym wieku
    3. Metody hybrydowe
      a) Renesans kodów QR – wykorzystanie kodów QR w celach użytkowych, promocyjnych i aktywizujących; przykłady realizacji w bibliotekach
      b) Pakiety kreatywne – pomysły na prowadzenie warsztatów online w oparciu o materiały przekazane pakietami przez bibliotekę

1. Prowadzący:

Szkolenie  poprowadzi dr Marcin Karwowski – dyplomowany infobroker, coach i trener, naukowiec  informatolog, dyrektor biblioteki publicznej.
    Doradca merytoryczny w centrach organizacji pozarządowych, koordynator projektów, członek Stowarzyszenia MENSA Polska.
    Specjalizuje się w optymalizowaniu pracy instytucji i firm poprzez: udoskonalanie komunikacji, wdrażanie nowych mechanizmów zarządzania, szkolenia z zakresu kompetencji menedżerskich, cyfrowych, trenerskich i miękkich.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 220 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP) – cena obejmuje zestaw materiałów, możliwość konsultacji z trenerem, certyfikat, serwis kawowy.