Format MARC21 – kurs online – 3 edycja!

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy planują rozpoczęcie katalogowania w Formacie MARC21 lub zamierzają doszkolić się w zakresie jego stosowania.

Uczestnicy kursu poznają pola, podpola i wskaźniki formatu MARC21 oraz dowiedzą się, które z nich absolutnie muszą znaleźć się w opisie, a które są opcjonalne. Będą także mogli zobaczyć, w jaki sposób elementy formatu przekładają się na poszczególne strefy opisu bibliograficznego oraz jak pozwalają klasyfikować treść dokumentu. W trakcie ośmiu spotkań omówione i przećwiczone zostaną kolejne pola formatu z przykładami ich zastosowania, a materiały edukacyjne pomogą korzystać z MARCa21 w codziennej pracy bibliotekarskiej.

Od Trenerki:

„Format MARC21 stał się nieodłącznym elementem opracowania zbiorów bibliotecznych, choć w niektórych programach komputerowych dla książnic jest on ukryty, w innych z kolei  wyraźnie widoczny. Wielu bibliotekarzy nie zdaje sobie sprawy, że pracuje w oparciu o  format. Dzięki MARCowi21 możliwe jest przesyłanie metadanych między bazami bibliograficznymi różnych placówek, tworzonymi w odmiennym środowisku komputerowym. Pobieranie z tego samego miejsca informacji o tytułach, autorach itd. zapewnia ujednolicenie wyszukiwania informacji.”

Kurs będzie realizowany od 17 listopada 2021 r. do 26 stycznia 2022 r.

Obecnie nie jest prowadzona nowa rejestracja na kurs.

Program kursu

Każde ze spotkań  będzie się odbywało w środy, w godzinach 15.00-17.00 i trwało dwie godziny zegarowe.

•  17 XI – MARC 21 wprowadzenie, pola stałej długości
  •  24 XI – MARC21 pola 015-190, pola z grupy 1XX
  • 8 XII  – MARC21 pola z grupy 2XX i 3XX, pole 490
  • 15 XII  – MARC21 pola z grupy 5XX
  • 22 XII – MARC21 pola z grupy 6XX – klasyfikacja przedmiotowa
  •  12 I  – MARC21 pola z grup 7XX
  •  19 I – MARC21 pola z grupy 8XX i 9XX
  •  26 I – MARC21 uzupełnienia, podsumowanie i test zaliczający

Nagrania z każdego spotkania posadowione będą na platformie Moodle SBP i uzupełnione o materiały do samodzielnych ćwiczeń z możliwością przesłania wykonanych zadań do prowadzącego i uzyskania uwag o poprawności wykonania.

Sprawdzian końcowy będzie polegał na wykonaniu kompletnego opisu bibliograficznego i przedmiotowego książki w formacie MARC21. Podstawą opisu będą zdjęcia książki umieszczone w pliku na platformie Moodle. Każdy uczestnik otrzyma informację zwrotną o ewentualnych popełnionych błędach.

Agata Kyzioł-Cieślak – absolwentka Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, bibliotekarz z 28-letnim stażem, nauczyciel dyplomowany. Pracowała w Bibliotece Śląskiej, następnie w bibliotekach pedagogicznych w Bolesławcu i Warszawie. Obecnie jest kierownikiem Wydziału Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie oraz wykładowcą na podyplomowych studniach i kursach kwalifikacyjnych z zakresu Bibliotekoznawstwa organizowanych przez Niepubliczny Zakład Doskonalenia Nauczycieli „Cogito”, certyfikowany biblioterapeuta.

Szkolenia będą realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy powinni korzystać z komputera stacjonarnego lub laptopa z dostępem do Internetu (urządzenia mobilne nie są rekomendowane). Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej. Zalecana jest przeglądarka Chrome.

Koszt udziału w kursie wynosi:

Ukończenie kursu będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

• Uczestnik może posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) (posiadanie słuchawek jest konieczne  w przypadku starszego sprzętu); w przypadku nowego sprzętu nie ma takiej potrzeby,

• Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.