Obrazek przedstawia ustawione grzbietami książki, które są zmodyfikowane i wyglądają jak kamieniczki.

Kreatywne formy promocji książki i czytelnictwa w bibliotekach

Celem szkolenia jest rozwijanie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu różnorodnych form animacji czytelnictwa w bibliotekach.

Ważnym aspektem spotkania będzie pokazanie metod pracy przydatnych w budowaniu dobrych kontaktów z czytelnikami.

Szkolenie zostanie oparte na najnowszej literaturze adekwatnej do wieku i możliwości percepcyjnych odbiorców.

Program

1. Czytanie lokatą, która procentuje. Książka uczy, bawi, wychowuje, leczy czyli o korzyściach płynących z mądrej lektury. Książką połączeni – o korzyściach czytania rodzinnego i wielopokoleniowego.
  2. Jak zaszczepić bakcyl czytania w każdej grupie wiekowej? (punkt badań czytelniczych, apteczka literacka, książkowa superwitamina, haczyk-spotkania literackie, flashmob czytelniczy, bibliosmyki, digital kids, od koncentracji do animacji, poczytajMY itd.)
  3.  Biblioteka publiczna przestrzenią dla kreatywnych. Innowacyjne, atrakcyjne i skuteczne metody i formy zachęcania do czytania (book-talking, czytanie performatywne, „podarowana opowieść”, sleeveface, „ożywianie książki”, przedstawienia czytelnicze, tworzenie ilustracji do książek, łączenie promowania literatury z zajęciami teatralnymi, bookcrossing, „książkodzielnia”).
  4.  Różne twarze biblioteki – zaskocz czytelnika. Wychodzenie z promocją książki i czytania poza bibliotekę, „Czytelnicy na ulicy”, gry miejskie, „czytanie – paszport do przygody”.
  5. Biblioteka w mediach społecznościowych (fanpage bibliotek, kanały You Tube, prowadzenie bookstagrama i blogów bibliotecznych, nagrywanie podkastów i audiobooków, teledysków, filmów, tworzenie instalacji książkowych, recenzje książek, ciekawostki o książkach, cytaty z książek, rozpoznawanie książek i ich autorów po pierwszych zdaniach lub cytatach, „bitwa na cytaty”, antydepres-ARTY).
  6.  Pokazywanie znaczących zjawisk współczesnej literatury i kultury (liberatura – synergia słowa i obrazu, książki multimodalne: wielozmysłowe, artystyczne, kamishibai).
  7.  Przedsięwzięcie cykliczne. Pokazanie inicjatyw mających na celu propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu. Ogólnopolskie akcje czytelnicze, wystawy, konkursy, spotkania autorskie, festiwale, nagrody literackie jako forma promocji książki.
  8.  Promocja czytelnictwa 2022: „działania zmierzające do utrwalania tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie do rocznic, jubileuszy i wydarzeń historycznych ważnych dla polskiej kultury”.
  9. Razem możemy więcej. Zaangażowanie i zintegrowanie jak największej liczby podmiotów, których celem jest wspieranie czytelnictwa (różne typy bibliotek, wydawcy, stowarzyszenia, placówki kulturalne i edukacyjne).

Szkolenie poprowadzi dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, członek Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Najbliższe szkolenie odbędzie się 15 maja 2024 r. w godz. 10:00-12:00

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638

• Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, udostępniać swój pulpit, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.

3 Replies to “Kreatywne formy promocji książki i czytelnictwa w bibliotekach”

Comments are closed.