Opracowanie formalne zbiorów bibliotecznych według aktualnych wskazań Biblioteki Narodowej – kurs online

Kurs ma na celu zapoznanie uczestników z wytycznymi Biblioteki Narodowej dotyczącymi opracowania różnych typów dokumentów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów gromadzonych w bibliotekach szkolnych – podręczników, programów i materiałów dydaktycznych dla uczniów i nauczycieli, a także zbiorów na nowoczesnych nośnikach (e-booków, publikacji w zdalnym dostępie itp). Zajęcia będą okazją do wspólnego ćwiczenia tworzenia opisów bibliograficznych, a także rozwiązania bieżących problemów dotyczących opracowania zbiorów bibliotecznych w pracy codziennej uczestników. Szkolenie nie będzie się odnosiło do wprowadzania danych bibliograficznych w jakimkolwiek systemie bibliotecznym, ze względu na wykorzystywanie przez biblioteki różnych systemów.

Uczestnicy zapoznają się z uniwersalnym schematem opracowania zbiorów, który wykorzystuje się w każdym systemie.

Uczestnicy powinni mieć podstawowe przygotowanie bibliotekarskie i ogólną znajomość występujących w opisie bibliograficznym stref. Nie muszą znać szczegółów ich stosowania.

Kurs będzie realizowany od 10 lutego do 31 marca 2021 r.

Uwaga! Brak miejsc!

Program kursu

1. Teoria – jedno spotkanie – 2 godziny –  10 lutego [godz. 15.00-17.00]
  2. Ćwiczenia:
  • teoretyczny wstęp, strefa tytułu i odpowiedzialności: tytuł właściwy – 1 spotkanie (2 godziny)   11 lutego [godz. 15.00-17.00]
  • strefa tytułu i odpowiedzialności: c.d., strefa wydania, strefa rodzaju i wielkości dla e-publikacji  – 1 spotkanie ( 2 godziny) 17 lutego [15.00-17.00]
  • strefa adresu wydawniczego, strefa opisu fizycznego: objętość – 1 spotkanie ( 2 godziny) 24 lutego [15.00-17.00]
  • strefa opisu fizycznego: c.d.,  strefa serii i dokumentu wieloczęściowego: tytuł właściwy – 1 spotkanie ( 2 godziny) 3 marca [15.00-17.00]
  • strefa serii i dokumentu wieloczęściowego: c.d., strefa uwag: pierwsza część – 1 spotkanie (2 godziny) 10 marca [15.00-17.00]
  • strefa uwag: druga część – 1 spotkanie (2 godziny) 17 marca [15.00-17.00]
  • strefa uwag: trzecia część, strefa identyfikatora i sposobu uzyskania dokumentu (2 godziny) 24 marca [15.00-17.00]
  • spotkanie podsumowujące, test zaliczeniowy – 2 godziny – 31 marca [15.00-17.00]

Nagrania z każdego spotkania posadowione będą na platformie Moodle i uzupełnione o materiały do samodzielnych ćwiczeń z możliwością przesłania wykonanych zadań do prowadzącego i uzyskania uwag o poprawności wykonania.
Sprawdzian końcowy będzie polegał na utworzeniu 6 poprawnych opisów bibliograficznych dla każdego typu zbioru po jednym i przesłaniu ich na adres trenerki, a na platformie Moodle udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań testowych.

Uczestnicy otrzymają informację zwrotną na temat poprawności sprawdzianu końcowego, zarówno jeśli chodzi o test, jak i wykonane opisy.

Agata Kyzioł-Cieślak – absolwentka Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, bibliotekarz z 28-letnim stażem, nauczyciel dyplomowany. Pracowała w Bibliotece Śląskiej, następnie w bibliotekach pedagogicznych w Bolesławcu i Warszawie. Obecnie jest kierownikiem Wydziału Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie oraz wykładowcą na podyplomowych studniach i kursach kwalifikacyjnych z zakresu Bibliotekoznawstwa organizowanych przez Niepubliczny Zakład Doskonalenia Nauczycieli „Cogito”, certyfikowany biblioterapeuta.

Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy powinni korzystać z komputera stacjonarnego lub laptopa z dostępem do Internetu (urządzenia mobilne nie są rekomendowane). Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej. Zalecana jest przeglądarka Chrome.

Koszt udziału w kursie wynosi:

• Uczestnik może posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) (posiadanie słuchawek jest konieczne  w przypadku starszego sprzętu); w przypadku nowego sprzętu nie ma takiej potrzeby,