Używanie mediów społecznościowych zgodnie z przepisami prawa

Podczas warsztatów uczestnicy zostaną wyposażeni w kompetencje związane z efektywnym wykorzystywaniem mediów społecznościowych, przy jednoczesnym respektowaniu przepisów prawa – przede wszystkim przepisów RODO i prawa autorskiego.

Dzięki praktycznym wskazówkom i przykładom nikt nie będzie miał już wątpliwości w jaki sposób w mediach społecznościowych biblioteki zamieszczać zdjęcia z wydarzeń, okładki książek lub fragmenty opracowań różnych autorów.

Używanie Facebooka, Instagrama i innych portali społecznościowych nie będzie się już wiązało się z ciągłymi dylematami, czy dane działanie nie narusza przepisów prawa i nie naraża biblioteki na konsekwencje prawne.

Uczestnicy otrzymają też materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, wśród których znajdują się niezbędne klauzule i regulaminy.

Program szkolenia:

1.  Przegląd przepisów prawa odnoszących się do wykorzystania mediów społecznościowych w codziennym funkcjonowaniu biblioteki.
  2. Facebook, Instagram, Youtube – czy na tych portalach obowiązują te same przepisy prawa i czy można ujednolicić czy raczej rozgraniczać procedury?
  3. Promujemy się w mediach społecznościowych bez zwracania uwagi na przepisy prawa – czy to się może wiązać z jakimiś realnymi, negatywnymi konsekwencjami?
  4. RODO w mediach społecznościowych.
  5. Prawo autorskie w mediach społecznościowych.
  6. Case study – ćwiczenie warsztatowe – uczestnicy analizują kilka sytuacji, które miały miejsce w bibliotekach, związanych z problemami z legalnym wykorzystaniem mediów społecznościowych.
  7. Hejt, mowa nienawiści, trudni czytelnicy/uczestnicy wydarzeń – jakie mamy prawa i prawne możliwości działania?
  8. Zabezpieczenia techniczne mediów społecznościowych – jeżeli dobrze się przygotujemy to unikniemy wielu problemów.

Prowadzący:

Maciej Celiński, od 2018 r., zajmuje się ochroną danych osobowych w szczególności w instytucjach sektora publicznego. Na co dzień współpracuje z instytucjami sektora publicznego jako doradca i konsultant w zakresie ochrony danych osobowych. Prowadzę szkolenia w zakresie wdrożenia i prowadzenia dokumentacji RODO oraz innych obszarów prawa w instytucjach publicznych związanych z ochroną informacji.

Szkolenie odbędzie się 31 stycznia 2024 roku w godzinach 10.00-12.00