3 lata RODO w bibliotekach – co dotychczas udało się zrobić i nad czym jeszcze warto popracować

Szkolenie odbywa się równo 3 lata od momentu rozpoczęcia stosowania RODO w bibliotekach. Ma na celu podsumowanie dotychczasowych doświadczeń w zakresie dobrych praktyk oraz obszarów, które wymagają poprawy. Zagadnienia szkoleniowe zostały wybrane na podstawie wieloletniej współpracy prowadzącego z bibliotekami, zadawanych przez bibliotekarzy pytań, sygnalizowanych problemów oraz trudnych sytuacji, które udało się rozwiązać.

Szkolenie jest adresowane do kadry kierowniczej i pracowników bibliotek, którzy zajmują się realizacją przepisów RODO. Mile widziani jako uczestnicy są zarówno przedstawiciele bibliotek, w których wdrożono wymagania RODO w zaawansowanym stopniu, jak również tych, w których wdrożenie RODO wymaga jeszcze wielu działań.

Program szkolenia:

1. Przypomnienie po co jest RODO i co z niego wynika.
  2. Realizacja obowiązku informacyjnego w bibliotekach.
  3. Dokumentacja RODO – procedury w bibliotece.
  4. Robienie zdjęć, nagrywanie, udostępnianie – RODO podczas imprez, konkursów, lekcji bibliotecznych i innych wydarzeń, również tych w formie zdalnej.
  5. Obowiązek zgłaszania naruszeń do Prezesa UODO w ciągu 72 h.
  6. Umowy powierzenia, wnioski o udostępnianie danych, a może współadministrowanie? Co wybrać i w jakich sytuacjach.
  7. Jak zabezpieczać dane osobowe w formie papierowej i elektronicznej zgodnie z RODO.
  8. Inspektor Ochrony Danych – przyjaciel czy wróg?

Prowadzący:

Szkolenie poprowadzi dr Łukasz Wojciechowski – specjalista w zakresie ochrony danych osobowych i kontroli zarządczej, adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych WSEI w Lublinie, przedsiębiorca i bloger (Statuo.pl). Zrealizował kilkadziesiąt szkoleń dla bibliotekarzy na temat wdrażania przepisów RODO i tworzenia systemu kontroli zarządczej. Współtwórca Kodeksu RODO dla bibliotek. Stały współpracownik Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako trener prowadzący warsztaty. Regularnie wspiera biblioteki i inne instytucje kultury w tworzeniu dokumentacji i efektywnych procedur oraz reagowaniu na naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych. Certyfikowany audytor systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI) zgodnie z ISO27001.

Najbliższe szkolenie odbędzie się 25 maja  2021 r. w g. 13.00-15.00

• Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.